Yorgun yüzlere, çökmüş gözaltlarına dolgu uygulaması ile 'elveda' diyebilirsiniz | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yorgun yüzlere, çökmüş gözaltlarına dolgu uygulaması ile ‘elveda’ diyebilirsiniz

dolgu uygulamaları

Aynada en çok karşılaştığımız, belki de en çok önemsediğimiz yerimiz olan yüzümüzün güzelliğini, gençliğini, sıkılığını, pürüzsüzlüğünü ve parlaklığını korumak son derece önemli…

Bu anlamda pek çok güzellik rutini olsa da dolgu uygulamaları cilt güzelleştirme için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli dolgu türleri mevcut olsa da Hyaluronik Asit kaynaklı olanlar vücutta alerjik durumlar yaratmadığı için en sık tercih edilenlerden oluyor…

Adını sıkça duyduğumuz dolgu uygulaması nedir, hangi bölgelere yapılır gelin birlikte ele alalım….

Dolgu Nedir?

Dolgu maddesi başlıca etkisini enjekte edildiği alanda bir hacim artışını ve üzerindeki derinin yukarı doğru kalkmasını ve gerilmesini sağlayarak gösterir. Böylece, çökük veya çukur alanların çevreleri ile olan seviye farkı azalır; ışık vurduğunda eskisi kadar gölgelenme olmaz. Dolgu maddesinin özelliğine göre enjeksiyon alanında su tutma, kolajen sentezini uyarma gibi etkileri de söz konusu olur.

Dolgu uygulaması yüz ve dudağın yanı sıra  göz altları ve göz çevresi, göz yaşı oluğu, burun köşesinden dudak köşelerine uzanan oluklar, dudak altlarındaki kırışıklıklar, çene kenarları ve elmacık kemiklerine yapılabilir. Yüz dışında ise el sırtına uygulanmaktadır. Bazen popo ve bacak sekillendirmede de kullanılabilir.

Yüz Dolgusu

Yıllar geçtikçe yaşlanan cildimizde elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve hyaluronik asitin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, dudak çevresi, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Pek çok farklı bölge için çözümler sunan ve genellikle hyalüronik asit bazlı olan

yüz dolguları bu noktada devreye giren, ciltteki ince ve derin kırışıklıkları, sarkmaları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, dudaklara şekil vermek, elmacık kemiğini şekillendirmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Cilt altına yapılan dolgu uygulaması ile genç bir görünüm kazanılır, yorgun ifade yok edilir. Cilt altına verilen dolgu maddesi, cildin alt katmanlarına destek verir ve kırışığın ya da çöküklüğün içini doldurarak görünmez olmasını sağlar. İstenilen bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur.

Dudak dolgusu

Dudak dolgunluğu yüzün güzel ve canlı gözükmesi açısından önemlidir. Bu sebeple yüz dolgu işleminin sıklıkla kullanıldığı yerlerden biri de dudaktır.

Zaman içinde incelen, şeklini ve dolgunluğunu kaybeden dudakları tekrar eski dolgunluğuna kavuşturmak, dudak konturunu belirginleştirmek, dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri kullanılabilir.

Burun dolgusu

Gelişen teknoloji ve yöntemlerin medikal estetik uygulamalara hızla yansıması sonucu gerek hekim, gerekse hastaların işleri kolay ve pratik hale geldi. Bu sebeple burun estetiği konusunda da dolgu yöntemi sıkça kullanılır oldu.

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade ediyor. Ameliyatsız burun estetiği bıçak altına yatmak zorunda kalmadan burnun estetik görünümü ile burundaki pek çok problemin giderilmesini mümkün kılıyor.

Burun dolgusu estetiği hastalara birçok avantaj sunuyor. Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karara varamamış birçok hasta için iyi bir seçenek sunan burun dolgusuyla rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolaydır.

Belirli bir bölgeye az miktarda dolgu eklemek için basit bir enjeksiyon yapılması yeterlidir. Bu özellikleriyle, burun, enjeksiyonlarla arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar “şekillendirilebilir”.

Çene ucu dolgusu

Güçlü bir çene çekici bir yüzün önemli bir unsurudur. Yüzle uyumlu bir çene şekli, güçlü bir çene çizgisi hattı ve simetrik görünüm yüzün genel görünümünün daha dengeli olmasına yardımcı olabilir.

Dolgu malzemeleri enjeksiyonu ile artan çene projeksiyonu, daha ‘V’ şeklinde bir yüz şekli oluşturabilir. Bu, çenenin oranları yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale getirebilir ve yüzün genel estetiği artırılabilir.
Çene ucu büyütme, çene ucu uzatma, çene ucu formu değiştirme, çene köşesi belirginleştirme, çene hatlarını belirginleştirme, çene asimetrilerinin hafifletilmesi yada düzeltilmesi gibi pek çok estetik işlem dolgu uygulamaları ile gerçekleştirilebilir. Böylelikle ameliyatsız bir şekilde, orantılı bir yüz görünümü sağlamak ve çok daha çekici görünmek mümkün olmaktadır.

Gözaltı torbaları

Gözaltı torbaları, alt göz kapağı hizasından başlar ve yanaklara doğru genişler. Torbalanmanın yarattığı şişkinliği kamufle etmenin en etkin yolu yanak üstlerine yapılacak hyalüronik asit bazlı dolgu enjeksiyonlarıdır. Bu dokunuş, yanaklardan gözaltlarına doğru düz bir satıh yaratarak, yüze dinlemiş, taze bir görünüm verir.