Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Diyetisyenimiz Batuhan Çitemel yaz aylarında sağlıklı beslenmeyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri kaleme aldı…

 

Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

 

Yazın günlerin uzunluğu dolayısıyla daha çok yemek yeme ihtiyacı duyulması, bireylerin daha çok ev dışında zamanını geçirmesi, dışarıda yenilen yemek sayısının artması, sıcak nedeniyle hareketsizlik, bir de açık büfeli tatiller diyet yapmayı ya da kilo korumayı da güçleştirir.

Burada en doğru olan paniğe kapılıp çok sıkı diyetlere başvurmamaktır. Unutulmamalıdır ki kişiye özel hazırlanmayan her yanlış diyet programı size bir hastalık olarak geri dönecektir.

Öncelikle sıcak havalarda vücudun ilk ihtiyacı olan sudur. Siz terlemediğinizi düşünseniz de hava sıcaklığı ve nem ile deri, solunum, idrar ve dışkı ile normalden fazla su kaybı olur. Bu kayıp elektrolit kaybı ile beraber tansiyon dengesizliği, baş ağrısı ve yorgunluk yapabilir. Sıvı kısıtlamasını gerektiren bir sağlık problemi olmayan, yetişkin sağlıklı bir bireyin su tüketiminin günlük 2 – 2,5 litre olması gerekir. Su içmekte zorlanıyorsanız da sevdiğiniz yaz meyvelerini, nane ve limon dilimlerini suyunuza ekleyerek aroma kazandırabilirsiniz. Çay, kahve ve asitli içecekler alınan sıvı suyun yerine geçmez.

Yazın enerji değeri az ve serinletici yiyecekler tercih edilmelidir. Ana öğünlerdeki yiyecek miktarı azaltılıp ara öğün sayısı artırılmalıdır. Ara öğünlerde ise salatalık, söğüş marul, yoğurt, süt ve yaz meyvelerini tercih edebilirsiniz.

Kendinize hem az kalorili hem de serinletici içecekler yapabilirsiniz.

İşte bir tanesi ; 2 ince dilim ananas, 10 – 15 dal maydanoz, ½ limon suyu, 1 bardak soğuk yeşil çay ve göz kararı su hepsini blender dan geçirip ana ya da ara öğün yerine içebilirsiniz.

Ana öğünlerde ise yağı azaltarak kalorisi düşük yiyecekler yenilebilir. Örnek vermek gerekirse diyet peynirli ve yağsız etli salatalar, yağsız yoğurt ile hazırlanmış çiğ ya da haşlanmış sebzeler, ızgara sebzeler veya zeytinyağlı sebze yemekleri tercih edilebilir.

Yaz sıcaklarında tatlı ihtiyacınız olduğunda ağır ve şerbetli tatlılar yerine dondurma tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yaz mevsimi maalesef gıda zehirlenmesi vakalarında da artış olduğu bir mevsim. Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durmalı ve pişmiş yiyeceklerinizi buzdolabının dışında bekletmemelisiniz.

Son olarak kilo vermek istiyorsanız kesinlikle bir diyetisyenden yardım alın. Arkadaşınızın diyetine, internetten bulduğunuz diyete ya da zayıflama çaylarına başvurmayın. Bu yolla hem başarısız olursunuz hem de motivasyonunuzu kaybedersiniz. Oysa diyetisyenle beraber çalıştığınızda sürecin her aşamasında yardım ve motivasyon alabilirsiniz. Diyetisyeninizin sizi düzenli olarak takip etmesi bu işin en önemli noktası aslında.

Herkese sevdikleriyle birlikte mutlu, sağlıklı ve keyifli bir yaz dileğiyle…