Şekeri Neden Çok Seviyoruz ? | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Şekeri Neden Çok Seviyoruz ?

Şeker bol miktarda serotonin salgılanmasına neden olduğu için biz mutlu olmak için önce şeker istiyoruz, aslında önce beynimiz istiyor sonra biz istiyoruz. Şöyle bir düşünürseniz yorgunken, halsizken, sinirliyken ya da bitirmeniz gereken bir iş varken canınız hep şekerli bir şeyler ister. Aslında tüm duygu karmaşaları esnasında şekere eğilimliyizdir.

Peki bundan nasıl kurtulacağız? Bu durumu yönetebilmek tamamen  elinizde. Hormonlarınızın ani iniş çıkışlarına izin vermezseniz onları kontrol ediyor olursunuz. Ani şeker çıkışlarına neden olmamak için dengeli düzende yemek, çok aç kalmaya izin vermemek, ara öğün yapmanın yanlış olduğunu öğreten uygulamalardan uzak kalarak iştah metabolizmanızı yönetebilirsiniz.

Elbette çok asabi olduğunuz anlarda yaşayacağınız ataklar olacaktır ama bunu yönetmeyi başarmak en büyük çıkış noktanız olacak.

Asla şekerinizin iniş çıkışlar yaşamasına izin vermeyin. Acıktığınızda en azından bir bardak süt içip hemen yanında meyve ya da kuru meyve tüketmeyi deneyebilirsiniz. Böylece kan şekeriniz ani iniş ve çıkış yaşamayacak, gereksiz salınan hormonlar iştahınızı kontrol eden hormon mekanizmasını bozmadığı için dengede hafif düzeyde atlatılan bir öğün olacaktır.

Burada önemli olan hiç tatlı yememek değil, tüm tatlıyı bitiriyor olmak aslında. Ya da haftada 1 sevdiğiniz tatlıyı yemek yerine sık sık tatlı tüketmeniz gibi.

Çünkü bu tür duygu iniş çıkışlarında karnımız değil ruhumuz doyana dek yeriz. İşte tüm bunları yönetebilmek için, öğün düzeninize dikkat etmek, egzersiz yapmak, sizi mutsuz eden her şeyden uzak kalmak başta gelen hormon düzenleyicilerdir.

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMEL