Nasır | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Nasır

blank

Nasır

Cilt sürtünme veya baskı sebebiyle  belli bir bölgede tahriş görüldüğü zaman kalınlaşarak tepki vermekte yani nasır oluşturarak o bölgeyi korumaya almaktadır. Bu sebeple nasirin tanımı en basit biçimiyle  cildin korunma amacıyla kalınlaşmasıdır.

Vücutta nasır meydana gelen  bölgelerin çoğu vücudun belli bir ağırlık taşıyan yerlerdir. Bu kalınlaşma sadece ayakta meydana gelmeyebilir ancak nasırın en çok göründüğü bölge ayaklar olduğundan genel itibari ile  ayak nasırlarından söz edilmektedir

Fazla dar veya sıkı bir ayakkabı veya sert bir  zeminden oluşabilecek bir sürtünme sonucu  hatta iki ayak parmağının birbirine yaptığı baskı veya sürtünme bunlara örnek olabilir . Bu gibi örneklerin hepsinde tekrarlanan baskı veya sürtünme nasır oluşumuna sebep olur.

En sık görülen nasır yürürken parmağın üst kısmının  ayakkabıya temasından oluşan nasırdır.

Nasır oluşumunun en sık nedenleri ;

*Sıkı ayakkabılar

*Ayak yapısına uyumsuz ayakkabılar

*Yüksek topuklu ayakkabılar

* Dışarıda yalın ayakla yürümek

* Ayak parmaklarındaki deformasyon etkileri

*Ayağın fazla kemikli şekilde olması

*Yanlış yürüme (basma) hareketleri

Nasır meydana gelirken  genellikle ilk belirti nasIr yerinde hissedilen  keskin ağrıdır. Hafif nasırlarda basınç ortadan kalktığı zaman  ağrı da yok olur ama derin ve geniş çaplı nasırlarda ağrı çok daha  acı ve nasır daha rahatsız edici şekildedir . Ağrıyla beraber  bölgede kalınlaşma da başlamaktadır.