İzmir Lazer Epilasyon | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Lazer Epilasyon

blank

Lazer epilasyon yöntemi, lazer ışınlarını kullanarak kılların yok edilmesidir. Hem erkek hem de bayanlarda uygulanabilen en popüler uygulamalardan biridir. Lazer epilasyon hekim gözetiminde uygulandığı takdirde hiçbir yan etkisi yoktur. Halk arasında sanıldığının aksine, lenf ve ter bezlerine, genital bölgeye ya da başka bir dokuya zarar vermediği FDA onayıyla ispatlanmıştır.
Lazer sistemleri Alexandrite-Diode-Nd yag lazer olmak üzere 3 tanedir. IPL bir lazer sistemi değildir.

IPL NEDİR ?

IPL (Intensed Pulsed Lıght) cihazlar 500-1200 nm arasında ışık demeti kullanırlar. Ciltteki leke, kızarıklık, kılcal damar tedavilerinde uzman bir dermatolog tarafından kullanılmalıdırlar. Ülkemizde lazer cihazı olarak yanlış bir deyimle tanımlanabilmektedirler. Lazer sistemleri tek bir dalga boyu ve faz üzerinde odaklı atış yaparken (Alexandrite 755 nm, Diode 800 nm, Nd yag 1064 nm gibi), IPL 500-1200 nm arası tüm dalga boylarında atış yapar. Bu nedenle lazer sistemleri gibi spesifik ve kalıcı sonuçlara neden olmaz. Diğerleri hedef bölgeye etki ederken, IPL sistemleri bu özelliklerinden dolayı hedef bölge harici her yeri etkileyebilir. Bu nedenle yanık oluşturma riski yüksektir.

Kliniğimizde, hem koyu hem de açık cilt tonlarında güvenli uygulama yapabilmek için tasarlanmış Alexandrite ve Nd yag FDA onaylı lazer epilasyon cihazları kullanılmaktadır.

KLİNİĞİMİZDEKİ LAZERLER

  • ALEXANDRITE LAZER
  • CYNOSURE (APOGEE)

Cynosure apogee daha uzun olan dalga boyu ve diğer alexandrite lazerlerden daha yüksek çıkış gücüyle etkin bir tedavi imkânı sağlar.
Seçilebilen lazer parametreleri, uzun pulse süresiyle daha güvenli, hassas ve etkilidir. Yüksek etkisi, büyük çapıyla daha hızlı çalışır. Dolayısıyla epilasyon süresi kısalmış olur. Soğutucu sistemi, ağrıyı göreceli olarak azalttığından konforlu bir uygulama sağlar.

KİMLER TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Çok esmer tenli (TİP 4-5) kimseler hariç diğer cilt tiplerinde (TİP 1-3) etkindir.

HANGİ VÜCUT BÖLGELERİNDE UYGULAMA YAPILABİLİR?

Bacaklar, kollar, koltukaltı, sırt, göğüs, meme ucu, bikini hattı gibi tüm vücut bölgelerinde uygulama yapılabilir.

TEDAVİ SIRASINDA NE HİSSEDİLİR?

Zimmer denen soğutucu sistemi sayesinde en ağrısız uygulama yapan lazerlerden biridir. Hafif batmaya benzer bir duygu hissedilir.

KAÇ SEANS UYGULAMAYA İHTİYACIM OLACAK?

Genelde vücut bölgelerinin çoğunluğu 6 seans ve üzeri uygulamaya gereksinim gösterir. Uzun dönemli fayda sağlanabilmesi için gereken tedavi seans sayısı, birçok değişik faktöre bağlıdır.

Örneğin; kılların kalınlığı, uygulanan bölge, kılların büyüme devresi, cilt rengi gibi. İlginç bir şekilde vücuttaki kılların hepsi aynı anda aktif olarak büyümemekte ve aslında 3 ayrı evreden

geçmektedirler:

Büyüme, duraklama ve dinlenme evreleri. Cynosure apogee tedavi esnasında aktif büyüme evresinde olan kılları tahrip ederek etkili olmaktadır. Diğer kıllar aktif büyüme evresine değişik zamanlarda gireceğinden, herhangi bir bölgede tüm kılları tahrip edebilmek için birden çok seansa gereksinim olmaktadır.

SEANSTAN SONRA NE OLUR?

Tedavi seansından hemen sonra uygulama yapılan bölgede biraz kızarma ve kabarma görünebilir ancak birkaç saat içinde kaybolur. Tedaviden sonra 3-7 gün içinde kıllarınız size yeniden büyüyormuş gibi görünebilir aslında bu kılların çoğunluğu tedavi neticesinde yavaşça vücuttan dökülmektedirler yani gördüğünüz büyüme değildir. Seanslar arasında kesinlikle ağda yapılmamalı veya cımbızla kıllar alınmamalıdır. Kıllar jiletle traş edilebilir.

TEDAVİDEN SONRA GÜNLÜK AKTİVİTELERİMDE BİR KISITLAMA SÖZ KONUSU MU?

Tedaviden sonra günlük normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Eğer güneşe maruz kalacaksanız tedavi bölgelerinde güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir. Her zaman olduğu gibi güneşlenme süresini sınırlamanız iyi bir fikirdir. İlave olarak doktorunuz size özel formüllü bir cilt bakım ürünü tavsiye edebilir veya sizin cilt tipiniz için özellikle hazırlanmış bir cilt bakım kürü verebilir.

SONUÇLAR NE KADAR SÜRE KALICIDIR?

Cynosure Apogee lazer sisteminin uygulama yapılan bölgedeki büyüyen kılların sayısında neden olduğu azalma süreklidir. Kılların büyümeleri sırasında 3 değişik evreden geçmeleri ve her kılın bu evrelerden diğerlerinden bağımsız olarak farklı zamanlarda geçmelerinden ötürü bir tek lazer seansında uygulama yapılan bölgede tüm kılları yok etmek pratik olarak imkânsızdır. Yapılan klinik çalışmalarda 2 seans tedavi görmüş hastalar 1 sene süreyle izlenmiş ve kıllardaki azalmanın bu süre boyunca kalıcı olduğu ve değişmediği tespit edilmiştir. Sonuçlar bireylere göre değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak arzu edilen sonuçların elde edilmesi için 6 seans ve üzeri gerektiği görülmektedir.

NEDEN CYNOSURE APOGEE LAZER SİSTEMİ DİĞER LAZER SİSTEMLERİNE TERCİH EDİLİR?

En son teknolojiyi kullanan Cynosure Apogee geniş bölgeleri hızlı bir şekilde ve eski teknolojilerdeki sınırlamaları olmadan tedavi eder. Soğutucu sistemi hastaya rahatlık sağlamasının yanı sıra, diğer lazerlerde sık görülen istenmeyen cilt reaksiyonlarını en aza indirgemektedir.

ND YAG LAZER

LAZER EPİLASYON CUTERA
CoolGlide diğer lazer tiplerinden daha uzun dalgaboyu ve diğer Nd:YAG lazerlerden daha yüksek çıkış gücü ile sadece açık cilt tiplerinde koyu renk kıllarda değil tüm kıl tipleri ve cilt tiplerinde etkin tedavi imkanı sağlar.

Sahip olduğu eşsiz özellikleri ile güneşten bronzlaşmış tenlerde dahi tedavi imkânı sağlar. Artık bütün yıl boyunca epilasyon yaptırabilirsiniz ve cildinizin renginin açılmasını beklemek zorunda kalmazsınız.

Kalıcı Epilasyon için FDA onayı almış olan CoolGlide’ın uzun dönem kalıcı sonuçları kanıtlanmıştır.
Tıp dünyasının pek çok lider kuruluşu ve öncüleri tarafından tercih edilerek kullanılmakta olup geniş spot boyu ve hızlı lazer enerjisi iletimi sayesinde geniş alanları kısa zamanda tedavi edebilir.
Soğutucu probu cilt üzerinde kayarak cildi soğuturken rahatlığı ve güvenliği arttırır, aynı zamanda cildi korur.
CoolGlide ile lazer epilasyon, kıl dönmesi ya da traş sivilcesi tabir edilen ve sadece Amerika’da her yıl 12 milyon erkekte oluşan problemin uzun dönemli çözümü olarak kullanılan kanıtlanmış birkaç yöntemden biridir.

CoolGlide’ın özel tasarımı ve uzun dalgaboyu tüm cilt tiplerinde uygulamaya imkân tanır, hatta yeni güneşlenmiş bronz ciltlerde bile uygulama yapılabilir.

CoolGlide İngilizcede serin (cool) ve kayma (glide) kelimelerinden oluşan bir isimdir ve isimde de ima edildiği gibi sistemin probu cilt üzerinde kayarak ilerlerken bir yandan da cildi soğutmada, serinletmektedir. Bazı hastalar lazer ışınımı esnasında hafif batmaya benzer bir duygu hissederler. Genellikle herhangi bir ağrı kesici ya da lokal anesteziye gerek yoktur.
KAÇ SEANS UYGULAMAYA İHTİYACIM OLACAK?
Genelde vücut bölgelerinin çoğunluğu 6 ve üzeri uygulamaya gereksinim gösterir. Uzun dönemli fayda sağlanabilmesi için gereken tedavi seansı sayısı birçok değişik faktöre bağlıdır. Örneğin; Kılların kalınlığı, uygulanan bölge, kılların büyüme devresi gibi. İlginç bir şekilde vücuttaki kılların hepsi aynı anda aktif olarak büyümemekte ve aslında üç ayrı evreden geçmektedirler; büyüme, duraklama ve dinlenme evresi. CoolGlide tedavi esnasında aktif büyüme evresinde olan kılları tahrip ederek etkili olmaktadır. Diğer kıllar aktif büyüme evresine değişik zamanlarda gireceğinden, herhangi bir bölgede tüm kılları tahrip edebilmek için birden çok seansa gereksinim olmaktadır.
TEDAVİ SEANSINDAN SONRA NE OLUR?
CoolGlide tedavi seansından hemen sonra uygulama yapılan bölge biraz kızarmış ve kabarmış görünebilir ancak birkaç saat içinde kaybolur. Tedaviden sonraki 3-7 gün içinde kıllarınız size yeniden ve büyüyormuş gibi görünebilir. Aslında bu kılların çoğunluğu tedavi neticesinde yavaşça vücuttan dökülmektedirler yani gördüğünüz büyüme değildir. Seanslar arasında kesinlikle ağda yapılmamalı veya cımbızla kıllar alınmamalıdır, kılların traş edilmesine izin verilmelidir.
TEDAVİDEN SONRA GÜNLÜK AKTİVİTELERİMDE BİR KISITLAMA SÖZ KONUSU MU?
Tedaviden sonra günlük normal aktivitelerinize hemen geri dönebilirsiniz. Eğer güneşe maruz kalacaksanız tedavi bölgelerinde güneş kremi kullanmanız tavsiye edilir. Her zaman olduğu gibi güneşlenme sürenizi sınırlamanız iyi bir fikirdir. İlave olarak doktorunuz size özel formüllü bir cilt bakım ürünü tavsiye edilebilir veya sizin cilt tipiniz için özellikle hazırlanmış bir cilt bakım kürü verebilir.
SONUÇLAR NE KADAR SÜRE KALICIR?
CoolGlide lazer sisteminin uygulama yapılan bölgedeki büyüyen kılların sayısında neden olduğu azalma süreklidir. Kılların büyümeleri sırasında üç değişik evreden geçmeleri ve her kılın bu evrelerden diğerlerinden bağımsız olarak farklı zamanlarda geçmelerinden ötürü, bir tek lazer seansında uygulama yapılan bölgede tüm kılları yok etmek pratik olarak imkânsızdır. Yapılan klinik çalışmalarda iki seans tedavi görmüş hastalar bir sene süreyle izlenmiş ve kıllardaki azalmanın bu süre boyunca kalıcı olduğu ve değişmediği tespit edilmiştir. Sonuçlar bireylere göre değişiklik göstermekle birlikte, genel olarak arzu edilen sonuçların elde edilmesi için 6 seans ve üzeri gerektiği görülmektedir.
NEDEN COOLGLİDE LAZER SİSTEMİ DİĞER SİSTEMLERİNE TERCİH EDİLİR?
En son teknolojiyi kullanan CoolGlide lazer sistemi geniş bölgeleri hızlı bir şekilde ve eski teknolojilerdeki sınırlamaları olmadan tedavi eder. CoolGlide’ın diğer sistemlerden daha uzun olan dalgaboyu, açık-koyu hatta bronzlaşmış ciltlerde etkili ve güvenli bir uygulama imkânı tanımaktadır. CoolGlide’ın özgün bir farkı da kalın kıllar kadar ince kıllarda da etkili bir şekilde kullanılmasıdır. Özellikle yüz tüylerinde etkin tedavi sağlar. Soğutucu probu, hastaya rahatlık sağlanmasının yanı sıra, diğer lazerlerde sık görülen istenmeyen cilt reaksiyonlarını en aza indirgemektedir.
ERKEKLERDE LAZER EPİLASYON
Lazer epilasyon sanıldığının aksine sadece bayanlarda değil, erkekler de yaygın olarak uygulanmaktadır. Özellikle erkeklerin rahatsız olduğu bölgeler, elmacık kemiği, kaş arası, ense, boyun, koltuk altı, omuz, sırt, göğüs bölgelerinde uygulamalar artan sayıda yapılmaktadır. Lazer epilasyon uygulamalarında, lazer ışını kıl kökünde daha çok tahribat oluşturmakta, bunun sonucunda bayanlara göre daha hızlı sonuçlar alınabilmektedir.
Bazı uygulamalarda (bacak, sırt, göğüs gibi) sadece seyreltmede yapılabilmektedir.