İzmir Cilt Lekesi Tedavisi | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Cilt Lekeleri

blank
Leke, cilde rengini veren melanin denen pigment maddesinin, normalin üzerinde üretilmesi sonucu ciltte düzensiz ve aşırı renklenmeye (hiperpigmentasyon) oluşmasıdır.

Leke Çeşitleri

1) Melasma (chloasma )—

Gebelik maskesi olarak da bilinir.

Yüz, boyun, ön kollarda düzensiz lekelerdir.

Melasmada;

Genetik eğilim
Ultraviyole ışınları
Doğum kontrol hapları
Gebelik

Kozmetik ürünler gibi faktörlere bağlı olarak melanin pigmenti aşırı üretilir. Bu artış en çok güneş gören yanak, alın ve çene gibi bölgelerde daha çok görülür. Yukarıdaki faktörler içinde en etkin olanı ultraviyole ve genetik eğilimdir.

Koyu renk cilde sahip kişiler, açık tenli kişilere göre daha çok lekelenir. Çünkü melanositleri daha fazladır.

2) Doğumsal Lekeler —Doğumda veya sonrasında oluşan bir takım benler veya lekelerdir.
3) Postinflamatuar Hiperpigmentasyon —Cildin tahriş olması sonucu, hassasiyetinin artmasına bağlı olarak oluşur. Peeling, lazer veya egzama gibi cilt hastalıkları sonrası.
4) Çiller —En çok yanak, alın, çene kısmında görülen bu lekeler açık veya koyu kahverengi lekeler şeklinde olabilir. Güneşli mevsimlerde artarken, güneş olmayan zamanlarda azalırlar.
5) Lentigo —Erken yaşlarda güneş maruziyetine bağlı olarak daha sonraki yıllarda ortaya çıkan kahverengi lekelerdir. İleri yaşlarda ortaya çıkanlarına senil lentigo da denir. Daha çok el üzerleri, kol ve yüzde görülür.

Leke tedavisi mümkün olabilen bir hastalıktır. Ancak tedavi işleminden önce lekenin neden oluştuğunun ve bir hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkıp, çıkmadığının saptanması gerekir.

Leke Tedavisinde;

Medikal tedaviler

Kimyasal Peeling

Lazer tedavileri (photogenesis, Er-bium fraksiyonel lazer, Q switched Nd yag lazer)

Dermaroller

Mezoterapi gibi yöntemler uygulanır.

Tedavi lekeye yönelik olmalıdır. Lekenin türüne göre hangi tedavinin uygulanacağı bir dermatoloji hekimi tarafından belirlenmelidir.
Medikal tedavilerde en çok hidrokinon, kojik asit, azelaik asit, retinoik asit gibi ajanlar kullanılır.