Diyetisyen | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Diyetisyen

Dyt. Batuhan Çitemel

Çok farkında olmasak da yediklerimizin, ne kadar sağlıklı olduğumuzla ve gelecekte ne kadar sağlıklı olacağımızla büyük ilişkisi vardır.

Ancak sağlıklı beslenmek yalnızca ne yediğinizi değil, nasıl ve ne kadar yediğinizi de kapsar. Günümüzde yoğun iş hayatı, çevre koşulları, teknoloji ve pek çok farklı neden yeme davranışlarımız önemli ölçüde etkiliyor.

Tüm bu nedenlerden ötürü ortaya çıkan yanlış beslenme ise kilo sorunlarını da beraberinde getiriyor. Dengesiz beslenme, uzun süren açlıklar ve yanlış besin seçimleri enerji ve çalışma kapasitelerini düşürüyor, yoğun stres yaşamaya neden oluyor.

Kaliteli ve sağlıklı beslenmenin en önemli kuralı; diyetisyenlerin kişiye özel hazırladığı yeterli ve dengeli bir beslenme programı içinde olmaktır. Kişiye uygun olmayan, kulaktan dolma bilgilerle diyet yapmak tan mutlaka kaçınılmalıdır.

Sağlıklı beslenmek ve zayıflamak için uygulanacak beslenme programları kişilerin beslenme alışkanlıklarına, damak zevkine, sosyal yaşamına uygun hazırlanmalı ve özel olmalıdır.

Hayalinizdeki kiloya ulaşmanın en sağlıklı yönteminin uzmanların görüşleri doğrultusunda spor yapmak ve düzenli beslenmek olduğunu asla unutmayın. Etrafınızdan alacağınız bilgiler doğrultusunda değil, sizin sağlığınıza öncelik gösterecek yöntemleri tercih etmek en akılcı çözüm olacaktır.

Geçici çözümler sunan, kısa sürede çok fazla kilo kaybı yaşatan ve hayatınızı riske atacak girişimler yerine, sağlıklı beslenme konusunda uzman diyetisyenlerin görüşleri sayesinde bilgilenmek en doğru yoldur.

Kiloya bağlı herhangi bir sağlık problemi varsa ve sahip olunan kilo korunmakta zorlanılıyorsa, mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalı, sağlık asla göz ardı edilmemelidir…