Akneler güzelliğinize gölge düşürmesin | Dr. Nermin Filizci Varilsüha
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Akneler güzelliğinize gölge düşürmesin

blank

Gün içinde sık sık aynaya bakıyor, makyaj yapıyor ve güzelliğimize oldukça önem veriyoruz. Ancak yüzümüzde çıkan bir sivilce güzelliğimize gölge düşürebiliyor… Peki moralimizi bozan, canımız sıkan, çoğu zaman yüzümüze yerleştikten sonra iyileşmek bilmeyen sivilceler hakkında ne biliyoruz, gelin hep birlikte bir göz atalım…

Halk arasında sivilce olarak bilinen, tıptaki adıyla ‘Akne Vulgaris’ en sık rastlanılan cilt problemlerinin başında geliyor. Genellikle ergenlik döneminde başlayıp, 20’li yaşlarda azalarak devam eden bu sorun, bazı kişilerde 30’lu 40’lı yaşlara kadar devam edebilir, hatta bu yaşlarda ilk kez ortaya çıkabilir…

Akne, derimizde bulunan yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Normal koşullarda derideki yağ bezlerinden salgılanan sebum dediğimiz yağ, deri yüzeyine bir kanal aracılığıyla atılır. Bu kanalın çeşitli nedenlerle tıkanması akne oluşumunun temel nedenidir.

Özellikle ergenlik döneminde, erkeklik hormonu olarak bilinen androjenin artması sonucunda yağ bezleri uyarılır, büyür ve yağ salınımı artar. Artan yağ salınımına bağlı olarak kanalın da yoğunluğu giderek artar ve tıkanma olasılığı yükselir.

Bu arada derimizde bulunan bakteriler kanala girerek, gerek kendi varlıkları gerekse ortaya çıkardıkları birtakım kimyasal maddeler aracılığıyla iltihaplanma sürecini başlatabilir.

Zamanla kanal yırtılıp içerik deri altına sızabilir ve yüzeyde kırmızı kabarıklıklar, daha ileri boyutta nodül ve kistler şeklinde görülebilir. Aynı anda çevresel tozlar, kirler ve deri yüzeyinin terlemesine bağlı olarak deri gözenekleri de dışarıdan tıkanabilir. Kanalın ağzındaki tıkaçtaki yağın hava ile oksitlenmesi sonucu ise ‘siyah nokta’ diye bilinen komedonlar oluşur.

Akne vücudun hangi bölümlerinde ortaya çıkar?

Vücudun daha yağlı bölgeleri olan yüz, boyun, çene, sırt, omuz ve kollarda görülebilir. Diğer alanlarda ortaya çıkabilen akneye benzer kıl kökü iltihaplanması (follikülit) ise akne ile karıştırılmamalıdır.

Akne gelişiminde hangi faktörler rol oynuyor?

Genetik, hormonal (adet dönemi öncesi sivilcelerde artış olabilir) faktörler akne gelişiminde önemlidir. Bunun yanında stres, cilt tipine uygun olmayan ürün kullanımı (yağlı nemlendiriciler, fondöten, pudra gibi) da oldukça önem taşır.

Akne tedavi edilmeli mi?

Şiddeti ne olursa olsun akne mutlaka tedavi edilmelidir.Yaşamı tehdit eden bir hastalık olmadığı halde, gerek yarattığı görüntü, gerekse neden olduğu ciddi ve kalıcı izler nedeniyle hastayı psikolojik olarak olumsuz etkiler.

Nedeni tam olarak bilinemeyen akne vulgarisin oluş mekanizmalarına yönelik çok sayıda tedavi seçeneği bulunmaktadır. Klinik tablonun şiddetine ve hastanın durumuna, psikolojik olarak akne vulgaristen etkilenme durumuna göre haricen veya sistemik tedaviler uygulanır.

Akne kimler tarafından tedavi edilmelidir?

Akne bir deri hastalığıdır. Tedavisi deri hastalıkları uzmanı hekimin alanına girer. Dolayısıyla mutlaka bir dermatolog doktor tarafından tedavi edilmeli, yine onun önerisi ile yardımcı kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Akne tedavisi uzun süreli, sabır gerektiren bir tedavidir, aylarca sürebilir.

Tedavi ile birlikte yardımcı tedavi denilen, deri hijyeni ve deri bakımında kullanılan kozmetik ürünlerin kullanımı da oldukça önemlidir. Bahsettiğimiz gibi ilaç tedavisi kişiye göre değişir. Bu nedenle arkadaştan, komşudan ilaç tavsiyesi almak yanlıştır. Tedavide kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir.

İlaç seçimini hekim, hastanın yaşına, cinsiyetine, sivilcelerin şiddetine, yaygınlığına göre yapar. Her ilaç her hastada uygun olmayabilir. Belirli aralıklarla ilaçların değiştirilerek kullanılması, tüm ilaçlarda belli aralıklarda kontroller gereklidir.

Aknenin tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğunu ancak tedavi edilmediği takdirde oluşan akne izlerinin ise tedavisinin zorlaştığını aklınızdan asla çıkarmayın…

Aynalara her zaman mutlu bakmanız dileğiyle…